2010.11.05. | pumpa | 11 komment | építészet urban világítás élettér

3K projekt - Corvin kapu a Ferenc körúton

2010 ősze és 2011 tavasza között valósul meg a 3K – Köztéri  Kulturális Kereszteződés elnevezésű köztérfelújítási program, aminek keretén belül a Ferenc körút - Üllői út kereszteződés, illetve az Üllői út egy szakasza újul meg. A projekt Városi Tájkép Csoport Tervező Iroda (vezető tervezők: Szöllőssy Barbara és Pyka Zsolt) munkája...

A nagyszabású köztéri megújítás első szakasza során egy egyedi közvilágítási lámpatest épül a Corvin köz bejárati szakaszán, megújul a kereszteződés sarokházának árkádsora, és az Üllői út felé eső oldalbejárata. Ezt követi majd az aluljáró Corvin közbe vezető feljáróinak megújítása, valamint egy növénysziget kialakítása a feljáratok mellett. Ezzel némi zöldfelülettel gazdagodik a terület, másrészt remélhetőleg véglegesen megszüntethető az autóval való behajtás és a járdaszigeten történő parkolás a Corvin köz bejárati zónájában. A csomópontot övező járdákra speciális festés kerül, ami vizuálisan is képes összekötni a különféle épített elemeket. A program keretében a Fővárosi Önkormányzat teljes támogatását, tulajdonosi hozzájárulását adta a Ferenc körúti aluljáró felújítása, mely remények szerint szintén megvalósulhat az idén. A tervek szerint 2011 tavaszi időszakban az Üllői útnak a kereszteződés felé eső szakasza újulna meg, egy egyedi növénysáv kialakításával, speciális járdafestéssel, továbbá a növényszigetek oldalába épített világítótestek szolgáltatta díszvilágítással. A beruházás teljes költségét a Corvin Vision Kommunikációs és Szolgáltató Kft. vállalta magára.

Corvin kapu, köztér világítási lámpatest

A 3K program első eleme egy speciális közvilágítási lámpatest, ami végül a Corvin kapu elnevezést kapta.  Fontos körülmény, hogy a terv a Fővárosi Tervtanács engedélyével és támogatásával, a műemléki és egyéb építészeti szempontok figyelembevételével valósult meg. A terv főként azzal nyerte el a Tervtanács támogatását, hogy a téren jelenleg lévő funkcionális és formai zavart, a köztéri tárgyak összevisszaságát szünteti meg, a szükséges köztéri funkciókat egyetlen objektumba integrálja. Mindezt úgy teszi, hogy nem avatkozik bele dominánsan az épített környezet meglévő karakterébe. Ezt a momentumot Skardelli György építész a Tervtanács számára készített opponensi véleményében külön kiemelte.

Részlet az opponensi véleményből: "A tervezők a feladatot egy nagyon szimpatikus gondolattal indítják, megtisztítják a területet az idők során rápakolódott mindenféle, egymással semmilyen párbeszédet nem folytató, új állapotukban sem sok esztétikai értéket képviselő elemektől."

A Corvin Mozi előtti bejárati szakaszon felépülő különleges LED technológiás közvilágítási lámpatest fénytechnikai rendszerét a VTCS tervezői, és a Tungsram-Schréder mérnökei alkották meg. A lámpatest szerkezete Corten-acél, ahol az intenzív és kevert felületi színek biztosítják a meleg és természetes, ugyanakkor érdes és ipari hatású megjelenést. A Corten nyers megjelenésű anyaga és a lámpába épített legfejlettebb technológia kontrasztja biztosítja azt az esztétikai feszültséget, amit a Józsefváros rekonstrukciója is magában hordoz.

Az egyszerű, funkció-központú húsz tonnás lámpaszerkezet két aszimmetrikusan elhelyezkedő lábból és egy 4,8 méter magasan, 35 méter hosszan kifeszülő gerendából áll. Tulajdonképpen ez a lépték és szerkezeti elrendezés teszi a „tárgyat” építészeti elemmé, vagyis kapuvá. Végeredményben a Corvin közben lévő közvilágítást biztosító kandeláberek helyett ez a 35 m hosszú konzol veszi át a közvilágítás szerepet. A korszerűsített, alacsony fogyasztású, tartós, környezettudatos LED-es világítás minden résztvevő részéről egybehangzó támogatást kapott. A pilisszentiváni székhelyű Tungsram-Schréder cégcsoport nemrégiben debütált az Astral névre hallgató köztéri LED világítótestével Olaszországban. Ez az Astral lámpa került továbbfejlesztésre egy különleges vizuális hatást biztosító szűrő segítségével, mely a lámpa lábainak belső oldalaiban lévő LED-falak pixel világát idézik meg. Az összesen 2 380 db LED-del felszerelt 35 db egyedileg tervezett AstralLED lámpatest a speciális vizuális hatás elérésének érdekében egy szabadalmaztatott megoldásnak köszönhetően nyerte el végső optikáját. A két függőleges LED-falon 10 mm pixeltávolságú, míg a vízszintes LED síkokon 20/10 mm -es a kiosztás.

Fontos jellemzője a tárgynak, hogy a Corten-szerkezet mint a digitális LED-falakat, különleges vizuális fényhatást, illetve a közvilágítást összekötő szerkezetként jelenik meg. Innovatív köztéri felhasználása ez a LED-falnak, hiszen ez a megoldás eddig főként médiahomlokzatként jelent meg. Köztéri tárgyban ilyen módon még nem került beépítésre ekkora méretű, világító LED-felület.



Vezető tervezők: Városi Tájkép Csoport - Szöllőssy Barbara, Pyka Zsolt
Szakági tervező: Földi Péter

Világítástechnikai tervezők: Tungsram- Schréder Világítási Berendezések Zrt. és Városi Tájkép Csoport – Szöllőssy Barbara, Pyka Zsolt

Építtető: Corvin Vision Kommunikációs és Szolgáltató Kft.

A bejegyzés trackback címe:

https://designpumpa.blog.hu/api/trackback/id/tr922425381

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

kapujanincs (törölt) 2010.11.06. 15:07:45

pályáztatni lehetne, hogy mi fusson a LED-falon. tetszik, amúgy.

Nzoltan 2010.11.08. 07:00:42

Nem szeretem az ilyen öncélú tákolmányokat. Semmi nem indokolja a létezését.

shg 2010.11.08. 20:21:10

gyerekek, tanuljatok már meg összetetten, és normálisan cikket írni, amúgy ötös.

kapujanincs (törölt) 2010.11.08. 21:25:14

@Nzoltan: ha már az öncélúságot említed, a te hozzászólásodban sem találok konstruktív elemet... de rámutathatsz, ha csak nekem kerülte el a figyelmemet.

Mizu88 2010.11.10. 16:04:13

Hát megtervezett vagy sem ez a szemkápráztató pucsító imádkozósáska a szomszédságomban valahogy nem győzött meg. Ha valamivel lehetett fokozni itt az eklektikát hát megtalálták a tutit. Meg aztán ígyis kevés ugye a fényszennyezés (jójó tudom másképp környezettudatos. Az én szememet este akkoris baromira bántja.)
Örülök hogy foglalkoznak a felújításokkal de ez nem lett olyan aminek tiszta szívemből örülni tudok.

pestaneni 2010.11.10. 22:03:27

@Mizu88: nyisd ki a szived, es orulj neki. vagy kurd fel magad rajta nap mint nap. a varos kozepen nem a diszkret megvilagitas a cel. arra jo a varos, hogy ejszaka is el. meg az is szep, hogy az epiteszet elorehaladva valtozik, es nem egyhelyben topog, mint amikor a 9.kert felujitottak. te attyauristen.

Nzoltan 2010.11.15. 11:14:36

@kapujanincs: Mondom mégegyszer: semmi nem indokolja a létezését. Ugyanakkor leszűkíti a teret.

Nzoltan 2010.11.15. 11:18:10

Juteszembe: ha már konstruktivista tárgyról van szó, lehetnének szebbek a hegesztések.

Vaandor 2010.12.13. 12:42:43

Hogyne lenne célja: Az új pláza nem látszik a körútról (se), hát kelett neki 1-2 nagy fényreklám... Átadás óta kb. csak az megy rajta, ennyit a művészi installációról...

(És igen, a fényességét lehetne szabályozni is, hogy ne legyen ilyen irritáló éjjel.)

Mondom mindezt úgy, hogy maga a szerkezet tulajdonképpen tetszik.

DesignPumpa Speciál

Social...

Friss topikok

DP/FB

Editor's Hell

süti beállítások módosítása