Az elmúlt hetekben legalább húsz blog, illetve online magazin oldalán futottam össze ezzel a házzal, de a butácska, fröccsöntő üzemeket idéző homlokzat és az elképesztő szín láttán azonnal menekülőre fogtam, minden alkalommal. A lelkes címeket, bevezetőket olvasva magamban és a többi blogger épelméjűségében éppúgy kételkedtem, most mégis itt virít a DesignPumpán. Laknék benne, bár még mindig sötétben mennék haza szívesebben...
Lehet, hogy velem van a gond, de Jakob Bader Architecture alkotása, a House V első pillantásra inkább a német családiházipar bosszantó gadget-jének tűnt. A csaknem homogén piros burkolat biztosan megosztó hatású, van aki a vidámságot, életigenlő, nyitott felfogást látja benne, van aki meg azt, amit én, a rekedten rikoltozó, szemüveges gimnazistát, akit első berúgásán a többiek lepattintottak félúton, mert kezdett kínossá válni. Kétségkívül kiemeli környezetéből, és ha egyéniséget nemis, egyediséget mindenképpen ad, legalábbis a szűk kontextuson belül. A matt és a fényes felületek szekciókat elválasztó funkciója azonban bejön.
A ház München külvárosában áll, és bár első ránézésre nem látszik rajta, a benne élők számára meglepően élhető tereket, rengeteg fényt és elegendő védelmet, biztonságérzetet is biztosít. Az épület központjában a konyha áll, illetve a hozzá kapcsolódó nappali és étkező. A közösségi terek csupán az északi oldalon zártak, a többi fal jellemzően üvegből készült, állandó kapcsolatot ápolva a kerttel, illetve a természetes fénnyel, ami a teljes építészeti koncepciót meghatározó alappillér.
Ez köszön vissza a télikertet imitáló hálószoba üvegfalain és mennyezetén, de a fürdőszoba felülvilágítása sem hétköznapi megoldás. Végső soron az épület egyszerűsége, a látszóbeton keresetlensége és a rengeteg fény együttesen teszik vonzóvá az épületet. Azért berendezve is megnézném, egy tál alma jó irány, de az otthonossághoz még kevés...
A House V a trendeknek megfelelően nagy lépést tett a fenntartható üzemelés irányába: a geotermikus hűtés/fűtés, illetve szellőztetés kialakítására az iparág legkorszerűbb, német technológiáját alkalmazták, jelemtősen csökkentve a felhasznált energiát. A házban nincs garázs, a parolást a felső szint kinyúlása alatt oldották meg, ami egyfelől energiatudatos megoldás, másfelől érdekes is.
Via: Freshome