2010.01.12. | pumpa | 5 komment | zene könyv

Az első hazai kötet a digitális zene kultúrájáról

A Médium, Hang, Esztétika című könyv az első magyar, szakmai igényű munka, amely az elektronikus zene történeti és elméleti aspektusain felül annak kulturális, technikai és nem utolsó sorban a vonatkozó terület formakultúrájára gyakorolt hatásait is szemügyre veszi olvasmányos, számos területet lefedő szövegek segítségével.

A harmadik évezred hajnalán felesleges vállalkozás a kor médiatechnikai újításait és azok társadalmi hatásait részletezni. Mindenki számára érzékelhetőek a kommunikáció, az életmód és a mobilitás terén jelentkező fajsúlyos változások. A tanulmánygyűjtemény a zenei kultúra technológiai változásait veszi szemügyre. Célja, hogy hangsúlyossá tegye az analóg-digitális váltás által előmozdított kulturális átalakulást, amelynek hatására a zeneiség fogalma is megváltozik. A válogatás viszont nem a korábbi zenei paradigma leváltását veszi célba. Konkrét feladatának tekinti, hogy médiatörténeti, esztétikai és zeneelméleti módszerekkel átmenetet teremtsen a kétféle zenefelfogás között, valamint hogy megmutassa az őket szorosan összekapcsoló párhuzamokat.

A tanulmánykötet 17 szöveget tartalmaz jól elkülöníthető, tematikus blokkokba szedve. Közöttük számos hazai, a téma kutatásában kiemelt szerző tanulmánya megtalálható, illetve fellelhető jónéhány, kifejezetten e gyűjtemény számára készített írás is nemzetközi szinten elismert kutatóktól. Ezen felül a témában alapvetőnek tekinthető idegen nyelvű értekezések fordításai is helyet kaptak benne. A gyűjtemény tehát a mélyebb zenetörténeti, zeneelméleti áttekintésen felül lerakja az elektroakusztikus/digitális zene esztétikájának alapjait, mellyel lehetővé teszi a téma hazai kutatásának kiteljesítését is. Az elektronikus tánczene kulturális, technikai aspektusainak bemutatásával pedig elősegíti a szcéna – nemzetközi trendekhez szervesen igazodó – társadalmi elfogadottságának növelését.

A témában magyar nyelven először megjelenő, tudományos igényű, de olvasmányos könyv tehát mindazokhoz szól, akik nyitottságuk, szubkulturális vagy szakmai  kötődésük okán érintettek, illetve akiket foglalkoztat az elektroakusztikus/digitális zene kultúrája, annak technikai, médiaelméleti, esztétikai, pszichológiai és  – nem utolsó sorban – dizájnelméleti aspektusa. Így nem pusztán a téma iránt érdeklődőknek, az abban kutató, illetve e területen hallgató diákoknak, tanároknak ajánljuk a kötetet (oktatási célokra egyaránt), hanem azok számára is, akik e zenei terrénumban maguk is aktívan jelen vannak alkotóként – DJ-ként, rendezvényszervezőként, hangmérnökként vagy a jelzett eszközök gyártásában élenjáró szakemberként.

A kötet főszerkesztője a Szegedi Egyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékének oktatója, illetve az intézmény körül szerveződő média- és kultúraelméleti kutatóműhely alapítótagja.

Médium, Hang, Esztétika. Zeneiség a mediális technológiák korában

Universitas Szeged Kiadó, szatírIKON könyvsorozat

Főszerkesztő: Batta Barnabás

További infó: www.mediumhang.com

A bejegyzés trackback címe:

https://designpumpa.blog.hu/api/trackback/id/tr441666318

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

ZsuKov 2010.01.12. 16:35:48

tévedés, az első a Kömlődi-Pánczél-féle A mennyek kapui c. alapmű

kapujanincs (törölt) 2010.01.12. 19:28:47

poén a borítón az usb-hangkar-mp3-lejátszó hibrid

Szabó Tamás · http://upside.blog.hu/ 2010.01.12. 22:08:28

zsukovnak igaza van, de azért jó egy újabb ilyen jellegű próbálkozás. de hogy a magenta színű t izé itt is megjelenik...

oxybion 2010.01.13. 14:30:22

Sziasztok,

Mérhetetlenül távol álljon tőlünk, hogy elvegyük a rangot
a Kömlődi– Pánczél szerzőpáros elől, hogy az elektronikus tánczenei kultúra stílusai és általuk kiemelt alkotói kapcsán ők jegyezték 2001-ben az első történeti szempontú, publicisztikai igényű munkát.

De a Médium, Hang, Esztétika kötet ténylegesen a kultúraelméleti aspektusokat veszi számba – azt gondolom tudományos igénnyel. Nem az alkotók, DJ-k és történeti szempontok mentén (de ilyen blokk is van 4 szöveggel), hanem az esztétikai, kulturális, terjesztési, design, jogi, etikai aspaktusokat 17 (külföldi, hazai) szerző tollából – koherensen, szakmai igénnyel, nem újságírói stílusban. Ami ismételten nem lekicsinylés, csak esetleg – ilyen értelemben – szélesebb olvasótáborra számítunk.

De mivel Kömlődi Ferenc is ír a könyvünkről, maga is jegyzett egy ajánlót a munkához, ezért ilyen értelemben ez a része is tiszta köztünk. Nincsen konfliktus ebből azt gondolom.

A T logó pedig jó helyen van. Sok támogatót kerestünk, nagy bajban voltunk, nagyon örültünk, hogy egy ekkora telekom. óriás beállt mögénk és olyanok számára is "hitelesíti" a munkát, akiktől távol áll ez a téma és alapvető előítéletekkel bír felé. A logó a tartalmon semmit sem változtatott.

Batta Barnabás

DesignPumpa Speciál

Social...

Friss topikok

DP/FB

Editor's Hell

süti beállítások módosítása