Ki ne tudná álmából felébresztve is elmondani szinte tökéletes definícióként, mi is az a periódusos rendszer? És ki ne tudná, ki az a Dimitrij Mengyelejev? Arra viszont kíváncsi lennék, ki tudná kapásból sorolni az elemeket, elejétől a végéig. És arra is, vajon hányan tudnák, hogy az egyes kémiai elemeket mire használjuk. Igen, én sem.
Ennek oka egyfelől az, hogy az iskolapadból kikerülve - és otthagyva az első munkahelyemet -, sokszor nem kellett használnom életem során, főleg nem a teljes repertoárt. Másfelől az, hogy az iskolában is a beseggelés volt az elsődleges módszer a rendszer elsajátításához.
Pedig egyszerűbb és tartósabban felidézhető minden tudás, ha valamihez kötni tudjuk. Ha mondjuk Adam Brackney - azaz Workerman - periódusos táblázatát használnák a pedagógusok az oktatáshoz, talán mindenkinek könnyebben emészhetővé, kézzel foghatóvá válna a kémia egyébként is érdekes tudománya.
Brackney minden egyes nap egy kémiai elemet ábrázolt: elsősorban arra próbált fókuszálni, hogy az adott elemet mire használják, ha erre nem talált jellemző példát, akkor kicsit jobban eleresztette a fantáziáját. Változatos stílusban kreált képei azonban mindenképpen figyelemfelkeltők, szerethetők, és nem utolsósorban praktikusak. Érdemes végignézni az egész Flickr-albumát.
Forrás: Flickr