A kortárs képzőművészet egyik legjelentősebb dokumentum-tára a milánói DOCVA gyűjtemény, ahol a könyvektől, a folyóiratokon át az archivált művészi portfóliókig szinte minden írásos és képi anyag fellelhető. A gyűjtemény egy része nemrég a XXI. század művészetével foglalkozó, római MAXXI múzeum "kiállításaként" látogatható, illetve olvasható. Művészeti kiállítás, vagy könyvtár-építészeti geg?
A belsőépítészeti tervezést végző Ghigos Ideas csapatának érdekes és hálás feladatot kellett megoldania: egy művészetről szóló könyvtárat kellett integrálnia egy minden tekintetben (építészet és tematikája vonatkozásában egyaránt) kortárs művészeti gyűjtemény kontextusába. Mindezt úgy, hogy a kiállításokon, megnyitókon szocializálódott közönség a múzeum élő részének érezze azt, ne pedig egy alagsori papírlerakatnak.
Az alfabetikusan rendezett művészet végül erősen, sőt szándékosan túlzó minimalista jegyeket kapott, egy nézőpontból összeálló DOCVA logóval, nyitott, egybefüggő, könnyen áttekinthető jegyekkel, valamint egyforma fehérbe kötött tartalommal. A Ghigos munkáját, a művészi alkotásokhoz hasonlóan nehéz objektíven értékelni, de talán éppen ezzel érték el a kívánt hatást: a tér egyensúlyoz a "csak a szemnek" kiállítási klisék és a - valójában - szintén a szemnek szóló bibliotéka koncepciója között.
Via: CoolBoom