Ronda általánosítással élve a kortárs templomépítészet legtöbbször megdöbbenti az évszázados formanyelvhez szokott szemlélőt. A látszóbeton alkalmazása általában még ront kicsit a helyzeten és innen nagy utat kell megtennie az épületnek, hogy a hívők bizalmát, szeretetét megnyerve valóban működő intézménnyé váljon. Ez esetben talán mégsem...
Bár a Ljubljana mellett, egy kis faluban, a temető szomszédságában felépült katolikus templom komoly kiterjedésű, csiszolt betonfelületekkel rendelkezik, mégsem hideg, taszító jelenség. A tájba illeszkedő, konkrétan a tájba épített épület barátságosan ívelő formákkal keresi a kapcsolatot, ugyanakkor mentes minden fölösleges díszítéstől, inkább puritán, mint lenyűgöző.
A 2009-ben átadott épület szerkezetét három, egymásba fonódó fal adja, melyek egyben a fő funkciókat is lehatárolják. A katolikus templomokon nélkülözhetetlen kereszt a zöldtetőbe süllyesztve erős szimbólum és jól eltalált építészeti geg, mindenki által könnyen alkalmazható kulcs a szakrális értelmezéshez.
A beton egyhangúságát vörösfenyő burkolatok könnyítik, a felülvilágító kereszt üvegből készült. A bejárat előtti terült nagy murvafelülete azért nem túl barátságos, de a képek nyilván az átadás előtt készültek. (Jó lenne látni róla egy "belakottabb" állapotban készített fotót is, bejáratott zöldtetővel, stb.) Az Arch Daily oldal olvasói 2009. legjobb szakrális épületének választották.
Via: ctrl-x, Arch Daily