A costa rica-i Osa-félszigeten, trópusi éghajlat alatt, a legközelebbi várostól nagyjából 30km-re, Playa Carate területén áll az ISEAMI House, a Robles Architects teljes egészében önfenntartó háza. Igen, az óceán partján... Az idén átadott épület mégsem kőgazdagok luxusnyaralója, hanem egy fenntartható fejlődéssel és annak társadali folyamataival foglalkozó alapítvány oktató- és mintaháza...
Az ISEAMI alapítvány elnevezése a Costa Rica területén őshonos, bribri nyelven azt jelenti, "a mi anyánk", vagyis az anyatermészet. A jelentés még így sem teljes, hiszen a szervezet betűszóként is használja, amely a következőkből áll össze: I-Institute, S-Sustainability, E-Ecology, A-Art, M-Mind, I-Investigation. A főleg oktatással és kutatással foglalkozó intézmény számára épült ház a környezettudatosság, gazdaságosság és a közösség fejlesztését célzú elméletek látványos csapadéka.
Az alsó szinten folyik az oktatás, itt a tantermek helyett tágas, tanulásra, meditációra, vagy jógázásra alkalmas közösség terek foglalnak helyet. A felső szint az intézet igazgatójának rezidenciája, neki azért nem rossz.
A Robles Architects építésziroda a tervezés során saját, fenntarthatóságra törekvő szempontrendszerét alkalmazta, amely tíz elemből áll: helyszín, klíma, energia, víz, alapanyagok, környezet, hangulat, költség, passzív technológiák lehetősége és végül az építkezés folyamata. Ezek a szempontok, illetve részben célok, a megrendelő szándékaival, álmaival párosulva adják ki a végterméket, ami jelen esetben egy könnyűszerkezetes, de időtálló, és 100%-ban önellátó ház.
Lévén 30 km-re mindentől, közmű egyáltalán nincs a telken. Van viszont természetes vízforrás, amely két generátor segítségével óránként 800KW áramot termel, illetve van egy adag napsütés, ami átlagban 10.800KW/órányi energiával járul hozzá az önellátáshoz. A melegvízről napkollektoros tartály gondoskodik, a fűtés ez esetben kevésbé lényeges. A hűtést ellenben az uralkodó szélirányok figyelembevételével, keresztszellőztetéssel oldják meg. Hatékony és olcsó, nagyon olcsó...
A felhasznált alapanyagok terén két fontos szempontot vettek előtérbe: ne kelljen sokat szállítani és 100%-ban újrahasznosítható legyen. Minden. Így a környéken megtalálható, természetes anyagok mellett a régióban gyártott, nagy páratűrő képességű fal és tetőpaneleket, és az acélváz szerkezeti elemeit használták az építkezéshez. melyek megfeleltek az újrahasznosítás követelményeinek is. Az előre gyártott házak technológiáját alkalmazták, hogy helybenminél kisebb környezeti terhelést jelentsen az építkezés. A belső terekben is kerülték a műanyagok használatát, a példamutatás követel áldozatokat...
A tervezés során végeztek egy kutatást a térség építészetét illetően, amely kettős célt szolgált: felhasználni az alkalmazhatót és iránymutatással szolgálni az itt élőknek az olcsó és hatékony építkezéshez.
A fehér szín sem a rapperek luxusa: fényvisszaverő képességei révén hozzájárul az épület energiaháztartásához. A ház végső soron remekül alkalmazkodik a trópusi klímához, páratartalomhoz, illetve jól aknázza ki a bennük rejlő lehetőségeket, miközben minimális nyomot hagy a környezetén, a félsziget egyedülálló természeti értékein.
Építész: JUAN ROBLES
És a csapat:
Juan Robles
Emilio Quirós
Andrea Solano
Erick Guevara
Rodolfo Schlager
Fotó: Sergio Pucci
Via: Contemporist